Jak vybrat běžecký pás?

Neradi běháte venku a trénovat v zapocené posilovně se vám nechce? Vhodně zvolený běžecký pás umožňuje udržet kondici i náročnějším z nás. Prozradíme vám, jak vybrat běžecký pás se zaměřením na typ pohonu, výkon a délku běhací plochy.

  • David, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat běžecký pás podle typu pohonu

Motorový pohon

S motorovým běžeckým pásem si budete připadat, jako by vedle vás stál osobní trenér. Předem si určíte rychlost a pás vás jen tak nenechá snížit tempo. Modely s doplňkovými funkcemi vám následně prozradí, kolik kalorií jste spálili a kam jste až doběhli.

  • Udržují tempo

  • Více možností a programů

  • Plynulý chod

  • Vyšší cena

  • Vyžaduje zapojení do el. sítě

  • Zabere více místa

Motorové běžecké pásy

Bezmotorový pohon

Spíše než monitorovanému tréninku dáte přednost pohodové kondiční chůzi a občasnému běhu? Nelamte si hlavu nad výkonností motoru a pořiďte si jednoduchý bezmotorový běžecký pás. Ten poslouží také aktivním seniorům nebo osobám po operaci.

  • Příznivá cena

  • K provozu nepotřebujete elektřinu

  • Skladnější

  • Rozpohybování vlastní silou

  • Méně stabilní

  • Méně pohodlné cvičení

Bezmotorové běžecké pásy

Setkali jste se s označením „magnetický běžecký pás“ a nevíte, kam ho zařadit? Jedná se o typ bez motoru, který je regulován magnetickou brzdou.

Výběr běžeckého pásu podle parametrů

Jste ambiciózní sportovec, který nechce polevovat ani kvůli špatnému počasí? Nebo naopak začátečník, který s běháním teprve začíná a zprvu mu stačí obyčejná chůze? Pokud se vás v rodině sejde víc, kteří si na pásu rádi zaběhají, pořiďte takový model, který bude vyhovovat tomu nejnáročnějšímu z vás.

  • Chůze: vystačíte si s levnějším bezmotorovým modelem, funkce nastavení sklonu pro vás může být zajímavá.
  • Občasný běh: na nepravidelné cvičení stačí opět bezmotorový model, pokud vás však lákají dodatečné funkce, vybírejte motorový pás s výkonem do 3 HP. Zaměřte se i na vaše zvyklosti – budete si mít kam odložit pití nebo kde se opřít?
  • Profi trénink: pro ty, kteří to s během myslí vážně a připravují se na závody či plní tréninkový plán, bude nejvhodnější výkonný motorový pás s množstvím programů.

Výkon

Máte v košíku několik motorových typů, ale nevíte, kterému dát přednost? Rozdělte si je podle výkonu. Ten najdete pod označením HP (horse power – cca 0,75 KW). Vysoký výkon poznáte hlavně v plynulosti chodu. Hodnoty pásů se pohybují okolo 1–6 HP a vy je vybírejte podle toho, jak intenzivně trénujete.

Výkon (HP) Využití
1 základní začátečnické, chůze
2–3 rekreační
4–5 pravidelné tréninky
6 náročné tréninky, ideální i pro těžší váhy

Rozměry běžecké plochy

Abyste při běhání omylem nešlápli vedle, dejte si pozor při výběru rozměru pásu. Dostatečně široký pás vám zpříjemní trénink a nebude vás omezovat při vyšším tempu.

Pořizujete stroj jen pro kondiční chůzi? Šířku řešit nemusíte, i 35cm pás vám dobře poslouží. Jakmile byste ale začali běhat, museli byste neustále kontrolovat plochu pod nohama. Pro běh tedy volte alespoň 40cm pásy.

A co do délky? Tam vám postačí něco málo přes metr.

Vhodné rozměry běžecké plochy
Šířka plochy Délka plochy Výška člověka Využití pásu
do 40 cm 120 cm do 170 cm kondiční chůze, pro běh nevhodné
48–48 cm 130 cm do 180 cm domácí běhání do 8 až 10 km/h
nad 50 cm nad 145 cm nad 180 cm komfortní běhání i ve vyšší rychlosti

Odpružení

Aby vás kvůli častému tréninku nezačaly bolet klouby nebo celá páteř, vybírejte odpovídající odpružení. Pokud jste spíše aktivními chodci a běháte pouze minimálně, vystačíte si s jednoduchým odpružením v podobě gumových vložek. Větší odpružení pocítíte s gumovými bloky, které tlumí celý rám. Nejvíce si připlatíte za komplexní odpružení, kde si sami nastavíte tvrdost došlapu. Takový způsob tlumení je zajímavý hlavně pro pravidelné běžce.

Nosnost

Při výběru berte v potaz nejen vaši hmotnost, ale kohokoliv, kdo bude pás sem tam používat. Poté zvolte takovou nosnost pásu, která je alespoň o 20–30 % vyšší než vaše váha. Takovémuto modelu prodloužíte životnost pouze tím, že nebude neustále balancovat na hraně svých možností.

Hmotnost

Při svém pravidelném tréninku oceníte stabilitu a bytelnost materiálu. Tu nejlépe zjistíte zkontrolováním hmotnosti přístroje. Čím těžší model vybíráte, tím co do komfortu a kvality provedení pro vás lépe.

Hmotnost stroje Doporučené použití
do 40 kg nedoporučuje se
50–70 kg pro lehčí osoby a kondiční běh
80–100 kg pro těžší osoby a kondiční běh
nad 100 kg univerzální model, pro sportovní trénink

Kvalita provedení a užitečné funkce

O kvalitě komponent vám toho hodně napoví celková hmotnost výrobku. Kromě té si můžete zjistit materiál částí. Kovové komponenty budou pochopitelně kvalitnější než ty plastové. Vydrží vám delší dobu a přispějí k dlouhé životnosti vašeho pásu. Pokud jste spíše občasní běžci, vystačíte si i se součástkami z tvrzeného plastu. Počítejte však s tím, že při větším zatížení dochází k jejich rychlejšímu opotřebení.

Bojíte se, že by pro vás bylo monotónní běhání na pásu po chvíli nuda? Pak si najděte takové provedení, které nabízí větší množství dodatečných funkcí.

  • Měření vzdálenosti – základní funkce zobrazená na displeji, kromě celkové trasy lze někdy vzdálenost rozdělit na etapy a ty měřit zvlášť.
  • Čas běhu – informuje vás, jak rychle běžíte či zda jste nepřepálili začátek. Můžete si nastavit upozornění, pokud klesnete pod určitou hodnotu.
  • Měření pulsu – pomůže vám správně řídit trénink. Pokud má být běh skutečně efektivní, měl by se váš tep pohybovat v určitém rozmezí. To vám počítač určí na základě vašeho věku a váhy.
  • Spálené kalorie – kromě dobrého pocitu ze sportu budete navíc vědět, kolik koblih jste vyběhali.
  • Podsvícený LCD displej – k tomu, abyste mohli využít výše zmíněné funkce, budete potřebovat přehledný monitor.
  • Konektivita – možnost propojení s tabletem nebo smartphonem naskýtá nové příležitosti, například stahování aplikací a promítání svého běhu v ulicích města, analyzovat svůj pokrok nebo se porovnávat a hecovat s přáteli.
  • Sklon desky – je libo výběh do kopce? To můžete dělat klasicky manuálně na bezmotorovém modelu, mnohem pohodlnější je ale tlačítková varianta na monitoru nebo rukojeti. Maximální stoupání je běžně cca 15 %.

Výbava a příslušenství

Držadla

Různě pohodlné rukojeti najdete u všech modelů. S vyšší cenou však můžete počítat s příjemným polstrováním nebo dokonce senzory měřícími aktuální tep.

Audiosystem

Na modernějších běžeckých pásech najdete vestavěné repráčky, které vás skvěle vyhecují k vyššímu výkonu. Vy tak nebudete muset běžet se sluchátky.

Kolečka

Ruku v ruce se skladností kontrolujte způsob manipulace s přístrojem. Při přesunu 50kg pásu totiž možnost vysunutí koleček velmi oceníte. Transport pod postel nebo kamkoliv do úložných prostor tak půjde o dost snáz.

Související

Fitness oblečení

Pánská běžecká obuv

Dámská běžecká obuv

Hrudní pásy

Zátěže na tělo

Spalovače tuků

Iontové nápoje

Energetické gely pro sportovce

Nejčastější otázky

Jaký velký jistič je pro provoz potřeba?

Většině běžeckých trenažérů postačí 10A jištění s pomalým náběhem. Motorové pásy mívají příkon okolo 1000 W, tedy podobně jako běžné vysavače. Pro výkonnější stroje okolo 3,5 HP doporučujeme vytvoření samostatného okruhu.

Potřebuji pod běžecký pás podložku?

Zde se ještě nabízejí další podotázky: Jakou podlahu a sousedy máte? Na měkké podlahy můžete pořídit kvalitní gumové podložky. Tvrdé podlahy není třeba dodatečně chránit. Pokud však nechcete svým tréninkem rušit sousedy pod vámi, umístěte i na tvrdou podlahu gumovou podložku.

Jak na údržbu pásu?

Jednou za čas vyjměte kryt motoru a vysavačem odstraňte prach. Předcházíte tím možnému přehřívání přístroje. Stejně tak se občas doporučuje promazat plochu pod pásem. K tomu budete potřebovat speciální silikonový olej nebo vosk, který poté nanesete na pohyblivou plochu.

Kam běžecký pás umístit?

Vytyčte si plochu, kam stroj umístíte. Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, vybírejte složitelné provedení. Zkontrolujte si rozměry složeného stavu a porovnejte s prostorem, kam budete běžecký pás ukládat.

S manipulací vám pomohou i integrovaná kolečka. Takové modely by neměly být příliš těžké, což může být spojené s menší stabilitou. Máte domácí posilovnu? V takovém případě se můžete zaměřit na robustnější a odolné provedení, které většinou nabízí i více funkcí.

Dali jste se na zdravou cestu? Pomůžeme vám s tím na naší inspirační stránce Dostaňte se do formy.